Proszę o przygotowanie dla siebie wygodnego fotela i wolnego miejsca bym mógł postawić monitor. Chciałbym zaznaczyć, że mogę podłączyć się do telewizora który posiada złącze HDMI. Podczas sesji wymagana jest absolutna cisza. Po podłączeniu urządzenia należy dopełnić niezbędnych formalności takich jak: wywiad na temat wskazań do treningu i zapoznanie z badaniami, zgoda na udział w treningu. Następnie przeprowadzam rozmowę wstępną (pierwsza sesja jest próbna) i opisuję trening. Siedzisz w swoim komfortowym fotelu i dzięki swoim myślom wpływasz na to, co dzieje się na ekranie w specjalnie przygotowanej grze. Przykładem niech będzie gra łuk, gdy jesteś zbyt mało skupiony to trudniej łuk jest utrzymać w pionie i poziomie. Natomiast gdy osiąga się odpowiedni stan odprężenia i wyciszenia zwiększa się ostrość pola widzenia. Do wyboru jest bardzo dużo różnorodnych gier, na pewno znajdziesz dla siebie coś ciekawego: drony, film (jest możliwość umieszczenia filmu o wybranej przez Ciebie tematyce), puzzle, słoneczko, krajobraz, kajak, bańki, pszczoły, łuk, samoloty, huśtawki, karuzele. Obserwuję w trakcie gry zapis odpowiednich fal mózgowych na laptopie i wskazuję Tobie, na czym w tej chwili powinieneś się skoncentrować. Po zakończeniu treningu opracowuję uzyskane wyniki z raportu z sesji EEG Biofeedback i przygotowuję plan treningowy na kolejne spotkania. Podczas kolejnych sesji wraz z Twoimi postępami w treningach podnoszę adekwatnie poziom trudności.

EEG Biofeedback, tak jak trening na siłowni, pod opieką wykwalifikowanego trenera jest w pełni bezpieczny. Ta terapia nie może zaszkodzić. Nadmienię, że dużo badań naukowych to potwierdza. Dotychczasowe informacje ze świata naukowego nie wskazują bowiem niepożądanych efektów w przypadku profesjonalnie prowadzonej terapii EEG Biofeedback. Przeciwwskazaniami do terapii EEG Biofeedback są te same czynniki, które stanowią przeciwwskazania do diagnostyki z użyciem technik neuroobrazowych. Przy okazji należy nadmienić o tzw. neuroplastyczności mózgu. Zadaniem treningu EEG Biofeedback jest stymulacja neuronów do skuteczniejszego przekazywania impulsów nerwowych i tworzenia nowych połączeń nerwowych (synaps).

Badania naukowe wykazały (sięgającą 98%), że EEG Biofeedback przynosi trwałe efekty przez wiele lat od zakończenia terapii. Muszę zaakcentować, że w treningu EEG Biofeedback tak jak w każdej innej formie terapii najważniejsza jest regularność spotkań. Odstępy między sesjami nie powinny być długie (minimum raz w tygodniu). Tak jak podczas treningów sportowych, pojedynczy trening nie przynosi zadowalających rezultatów.

  • Należy pamiętać, aby na około 2 godziny przed badaniem:
  • nie pić kawy, napojów energetycznych.
  • nie jeść obfitych posiłków, ale nie być też głodnym.
  • nie przyjmować leków uspokajających. Ewentualne odstawienie leków należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym
  • w dniu badania należy umyć włosy, nie używać żelu do włosów, pianek i odżywek – mogą utrudniać uzyskanie – wysokiej jakości sygnału z elektrod EEG
  • przed treningiem EEG Biofeedback należy zdjąć kolczyki lub klipsy.
  • nie palić tytoniu, nie pić alkoholu

Terapia powinna się odbywać minimum 2 razy w tygodniu, ze wskazaniami na im częściej tym lepiej. Należy przestrzegać harmonogramu terapii, gdyż dłuższe przerwy ( szczególnie w podczas pierwszych spotkań ) mogą zaburzyć schemat, do którego przyzwyczaja się nasz mózg. Nie należy robić przerw dłuższych niż 14 dni. Podczas terapii zaleca się wykonać minimum 30 treningów – przerwanie terapii lub nie przebycie minimalnej ilości jej spotkań może skutkować brakiem efektywnych wyników w podjętym leczeniu.

Podobne wpisy